хотели КОПАОНИК&ЈЕЛАК

Луковска Бања се наоѓа на југот на Србија, на источните падини на планината Копаоник. Иако се наоѓа на надморска височина од 681 м, што ја прави највисока бања во Србија, таа е опкружена со планини и височини високи над 1000 метри, што овозможува блага умерена клима.

Луковска Бања е позната по изобилството на извори на минерална вода, недопрената природа на падините покриени со шуми на планината Копаоник и кристално чистиот воздух. Според бројот на извори на минерална вода, различниот состав и температура и нивниот принос (над 100 l / s), Луковска Бања е една од најбогатите бањи во Србија.

Врз основа на анализата на Институтот за хидрогеологија, како и препораките на Балнеолошкиот институт на Медицинскиот факултет од Белград, поставени се следниве индикации за третман :

1. Воспалителен ревматизам

2. Дегенеративен ревматизам

3. Остеопороза

4. Гихт

5. Состојби по фрактури на коските и хируршки интервенции на коските и зглобниот систем

6. Гинеколошки заболувања

 

Хотел КОПАОНИК – ЦЕНОВНИК за 2021 годинаКОМФОРТ СОБИ

ПЕРИОД

ОКТОМВРИ

НОЕМВРИ – ДЕКЕМВРИ

ОСНОВЕН БО – ден

42 €

40 €

КОМПЛЕТЕН БО – ден

54 €

51,5 €

 

Хотел КОПАОНИК – ЦЕНОВНИК за 2021 годинаАПАРТМАНИ

ПЕРИОД

ОКТОМВРИ

НОЕМВРИ – ДЕКЕМВРИ

ОСНОВЕН БО – ден

49 €

46,5 €

КОМПЛЕТЕН БО – ден

61 €

58 €

Основниот ден на БО вклучува :

· Сместување во двокреветни Стандардни соби (ТВ, минибар, бањарки. Фен за коса),

· Медицински прегледи од дежурни лекари;

· Балнеотерапија: капење во лековита вода (затворени базени со џакузи, отворени базени, „вители“ во Горња Бања - места на природен термален извор на вода), хидрокинеза терапија (групни вежби во базен со лековита вода);

· 24-часовен медицински надзор, формирање на список за испуштање;

· Секојдневно користење на спортски терени (асфалтно поле за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);

Програма за анимација со рекреативен терапевт: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки низ околината;

Користење на wellness центарот : финска сауна, парно купатило, тепидариум, солена соба.

· Оброци врз основа на полн пансион: појадок - избор на 10 јадења, ручек и вечера според принципот на истражувањето (3 јадења од дневното мени + диета), ручекот се служи со супа или супа, десерт или овошје; според препораката на лекарот, се воведува специјална диета (за дијабетичари, за пациенти со висок крвен притисок, диета без глутен);

· WiFi интернет;

· Туристичка такса.

Комплетен ден на БО вклучува :

- основен БО ден + четири терапии на ден (спроведени секој ден, за време на викенди и празници):

· Хидромасажа во лековита вода (бисерна бања или подводна масажа);

· Примена на лековита кал (до 2 апликации);

· Електротерапија (дијадинамика, интерферентни струи, ТЕНЦИ, ултразвук, солукс ламба, мускулен стимулатор, светилка Биоптрон);

· Рачна масажа - сегментална.

Цените се по лице на ден за полн пансион во двокреветни Стандардни соби.

· Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.

· Доплата за комфорна соба: 5 € по лице на ден.

· Доплата за стан: 13 € по лице на ден.

Услови за деца:

o До 5 години престој бесплатно,

o Од 5-10 години: 50% од наведените цени,

o 10 и повеќе години: плаќаат цела цена на престојот.

 

Хотел ЈЕЛАК – ЦЕНОВНИК за 2021 година

ПЕРИОД

ОКТОМВРИ

НОЕМВРИ – ДЕКЕМВРИ

ОСНОВЕН БО – ден

38 €

35,5 €

КОМПЛЕТЕН БО – ден

50 €

47 €

Основниот ден на БО вклучува :

· Сместување во двокреветни Стандардни соби (ТВ, минибар, бањарки. Фен за коса),

· Медицински прегледи од дежурни лекари;

· Балнеотерапија: капење во лековита вода (затворени базени со џакузи, отворени базени, „вители“ во Горња Бања - места на природен термален извор на вода), хидрокинеза терапија (групни вежби во базен со лековита вода);· Употреба на велнес центар: финска сауна, био сауна, парна бања, тепидариум, просторија за соли,

· Секојдневно користење на спортски терени (асфалтно поле за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);

· Употреба на сала за забава: пинг-понг, билјард, пикадо;

Програма за анимација со рекреативен терапевт: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки низ околината;

· Оброци врз основа на полн пансион: појадок - избор на 10 јадења, ручек и вечера според принципот на истражувањето (3 јадења од дневното мени + диета), ручекот се служи со супа или супа, десерт или овошје; според препораката на лекарот, се воведува специјална диета (за дијабетичари, за пациенти со висок крвен притисок, диета без глутен);

· WiFi интернет;

· Туристичка такса.

Комплетен ден на БО вклучува :

 -основен БО ден + четири терапии на ден (спроведени секој ден, за време на викенди и празници):

· Хидромасажа во лековита вода (бисерна бања или подводна масажа);

· Примена на лековита кал (до 2 апликации);

· Електротерапија (дијадинамика, интерферентни струи, ТЕНЦИ, ултразвук, солукс ламба, мускулен стимулатор, светилка Биоптрон);

· Рачна масажа - сегментална.

Цените се по лице на ден на полно пансион во двокреветни Стандардни соби.

· Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.

· Доплата за комфорна соба: 5 € по лице на ден.

Услови за деца :

o До 5 години престој бесплатно,

o Од 5-10 години: 50% од наведените цени,

o 10 и повеќе години: плаќаат цела цена на престојот.