ПРОЛОМ БАЊА

Хотел РАДАН***

-          Хотел РАДАН*** 

www.prolombanja.com

Пролом Бања се наоѓа на југот на Србија, на пошумените падини на планината Радан (600 мнв). Недопрената природа и пријатната клима имаат корисен ефект врз човечкото тело и го зајакнуваат имунитетот. Сите медицински и велнес програми во нашите бањи се засноваат на лековитите својства на водата Пролом, која спаѓа во ретка група на води со висока балнеолошка вредност, што овозможува третман на многу широк спектар на индикации :

1. Болести на бубрезите и уринарниот тракт: хронични инфекции на бубрезите и уринарниот тракт, камен и песок во бубрезите и уринарниот тракт, состојби по хируршки инфекции на бубрежно-уринарниот систем, бенигно зголемување на простатата.

2. Болести на органите за варење: хиперациден гастритис, чир на желудник и дуоденум, катар во цревата, хроничен запек, воспаление на жолчното кесе и жолчните канали, камења во жолчката, состојба после операција на органите за варење.

3. Кожни болести: псоријаза и други нарушувања на кератинизацијата, воспалителни дерматози - егзема, микози, итн. 4. Ревматизам: воспалителен ревматизам во мирна фаза, дегенеративен ревматизам (артроза, спондилоза, спондилартроза), зглоб и вонартикуларен ревматизам (фиброзитис, миозитис, тендинитис, паникулитис).

24-часовен медицински надзор - медицински прегледи и терапии можат да ги вршат гостите за време на викендите и празниците, со цел да го искористат престојот во нашата бања што е можно поефикасно Хотелот има и ноќна смена на лекари.

Спа-терапии: пиење медицинска вода Пролом, хидротерапија (бањи во лековита вода, подводна масажа, локални бањи, бисерна бања, базен), терапија со медицинска кал Пролом, електротерапија (ултразвук, солукс ламба, ДД-струи, галванизација, електрофореза, интерферентни струи, Десетици), магнетотерапија, ласерска терапија, кинезитерапија, масажа на рацете.

Дијагноза: Лабораториски, ултразвучни прегледи, остеодензитометрија.

Велнес центар: парна бања, солени простории, 5 сауни (фински, инфрацрвени, био), базен со џакузи со термална вода, базен со џакузи со солена вода, тепидариум, масажи, надворешен / затворен базен со лековита Пролом вода.

 

Хотел РАДАН – ЦЕНОВНИК за 2020 година

ПЕРИОД

ОКТОМВРИ

НОЕМВРИ-ДЕКЕМВРИ

Основен БО ден

36  

36

Комплетен БО ден

46

44

Основниот ден на БО вклучува :

· Медицински прегледи од дежурни лекари за време на престојот;

· Балнеотерапија: пиење медицинска вода Пролом од извор, хидрокинеза терапија (групни вежби во базен со лековита вода),

· Здравствена контрола на лекарите: 24-часовна медицинска услуга во хотелот, изработка на список за испуштање;

· Дневна употреба на затворен базен (16x9m) со лековита вода, температура 30 ° C;

· Секојдневна употреба на надворешни базени со лековита вода (кога временските услови дозволуваат);

· Секојдневна употреба на фитнес сала и спортски терени (две асфалтни полиња за мали спортови: ракомет, одбојка, кошарка); употреба на сала за забава: пинг-понг, билјард, пикадо, друштвени игри;

· Сместување во двокреветни Стандардни соби во хотел Радан: ТВ, WiFi интернет, заздравувачка проломска вода спроведена во сите простории, бањарки, фен за коса;

· Оброци врз основа на полн пансион: појадок вклучена, ручек и вечера според принципот на истражување (3 оброци на табла + диета);

- Програма за анимација со спа-рекреативец: групни вежби во теретана и на отворено, прошетки;

· Туристичка такса и осигурување.

Комплетен БО ден вклучува основен БО ден + 4 терапии на ден:

· Електротерапија (дијадинамика, интерферентни струи, ТЕНЦИ, галванизација, ултразвук, солукс ламба),

· хидромасажа во лековита вода (бисерна бања или подводна масажа),

· примена на лековита кал (до две апликации),

· рачна (рачна) масажа - сегментална, во траење од 10 минути.Терапиите ги одредува лекарот-бања според индикациите и се изведуваат секој ден - за време на викендите и празниците. Цените се по лице на ден во двокреветна соба.

Доплати : · Доплата за еднокреветна соба: 13 € на ден.

· Останете во комфорни соби: 5 € по лице на ден.

· Останете во станот: 13 € по лице на ден,

Попуст за деца (придружуван од двајца возрасни) :

o Деца до 9 години престојуваат бесплатно,

o Од 9-14 години: 50% од наведените цени.

Попуст за деца (придружуван од еден возрасен):

o Деца до 3 години престојуваат бесплатно,

o Од 3-7 години: 50% од наведените цени.

Факултативна програма :

· Екскурзија до Ѓавоља Варош (споменик на природата и единствениот претставник на Србија во изборот за „7 чуда на природата“)

· Екскурзија до Луковска Бања (највисоката бања во Србија, 37 извори на термална вода)

· Екскурзија до Куршумлија (првата престолнина на Србија, со манастири од 12 век) и неолитската населба Плочник;

· Постои можност за организирање екскурзии со хотелски водич до градовите и местата во близина: Ниш, Крушевац, Копаоник.