RIMSKA BANJA****

-          RIMSKA BANJA****

www.rimskabania.com

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања. Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

ОСНОВЕН РЕСТОРАН
ЛОБИ-БАР
БАЗЕНИ
Два базени со големина 400 м3 и 600 м3
Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C. Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.
САУНИ
Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса. Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.
АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.
РИМСКА БАЊА
Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
ЈАПОНСКА БАЊА
Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.
ЛЕДЕНА СОБА
Ладното ја стимулира циркулацијата на крвта, му дава на телото енергија, помага да согоруваат калории. А спротивставени температури, наизменични со топла и ладна вода, помагаат за  заштита од вируси.
Ако сакате да ја подмладите вашата кожа, користете ја нашата снегулка. Отстранувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта.
Ледената соба наликува на магична пештера. Ѕидовите се покриени со мраз и снег, а разнобојните светла создаваат чувство дека сте дошле до бајка. За овај третмани се користи планинска вода.
ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО
СОБА ЗА МАСАЖИ
ЗОНА ЗА РЕЛАКС
ФИТНЕС САЛА

Цените се по СОБА на ДЕН ПОЛУПАНСИОНЦЕНОВНИК ДО 17.12.2020 ! 

сместување

лица

балкун

петок и сабота

недела-четврток

1 ноќ

2 ноќи

еднокреветна соба (SGL)

1

ДА

56

46

42

еднокреветна соба (SGL)

1

НЕ

54

44

40

двокреветна соба (DBL)

2

ДА

92

72

65

двокреветна соба (DBL)

2

НЕ

86

67

60

студио (STD)

2

ДА

96

77

70

студио (STD)

2

НЕ

92

72

65

aпартман (APP)

2

ДА

106

82

74

aпартман (APP)

4

ДА

164

134

120

доплата на ден за дополнително легло

возрасен

30

26

24

дете 4-11,99

20

18

17

дете 4-11,99 (во АПП 4)

13

11

10

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Дополнителното легло е фотеља на развлекување.
Цената 1 ноќ значи користење услуга само еден ден, петок или сабота
Цената 2 ноќи значи користење услуга петок и сабота
Овие цени не важат за време на празници.

Цените се на ДЕН за СОБА и вклучуваат:
– Ноќевање појадок и вечера (без пијалоци)
– СПА центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата +31°С и +35°С,
– Џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес, релакс зона..;
– Користење на комбиниран спортски терен (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
– Безжичен интернет низ хотелот (WiFi)
– Сеф за лаптоп во секоја соба;
– Креветче за бебе во собата и столици за бебе во ресторанот;
– Незаштитен паркинг со видео надзор;
– Туристичка такса и ДДВ.

Во цената НЕ Е вклучено:
– патничко осигурување
– превоз
– пијалоци за време на оброците
– неспомнати услуги

ВАЖНИ НАПОМЕНИ, ИНФОРМАЦИИ !!!!!!!!!!
Деца до 4 години на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 години на редовно легло ја плаќаат цената за возрасни.
За деца до 12 години не следува бањарка.
Дополнителното легло е тросед или фотеља на развлекување.
Трет возрасен, сместување на дополнително легло
Превземање на соба е по 14:00 часот, напуштање на собата до 12:00 часот.
Порано сместување, (ако има слободни соби), цена за сместување од 08-14ч 50% од цената
Пред 08;00 часот цена за то сместување 100% (цена на ден).
Подоцна ослободување на собата од 12-18 часот  50% од цената за една ноќ.
По 18;00 часот се наплаќа 100% како за цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.
Хотелот го задржува правото да ги измени цените при промена на економските услови.

За гарантирана резервација е потребно 100% уплата 10 дена пред датата на пристигање!

Цените се по СОБА на ДЕН за период  18.12.2020 до 06.03.2021 – ПОЛУПАНСИОН

сместување

лица

балкун

петок и сабота

недела-четврток

еднокреветна соба (SGL)

1

ДА

56

50

еднокреветна соба (SGL)

1

НЕ

54

48

двокреветна соба (DBL)

2

ДА

92

82

двокреветна соба (DBL)

2

НЕ

86

78

студио (STD)

2

ДА

96

87

студио (STD)

2

НЕ

92

82

aпартман (APP)

2

ДА

106

96

aпартман (APP)

4

ДА

164

148

доплата на ден за дополнително легло

возрасен

30

28

дете 4-11,99

20

18

дете 4-11,99 (во АПП 4)

13

12

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

За период 24.12.2020-03.01.2021 сместувањето е за секој ден по цени петок или сабота.
За период 30.12.2020-01.01.2021 сместувањето ке е по пакет цени /Нова Година/.

Цените се на ДЕН за СОБА и вклучуваат:
– Ноќевање појадок и вечера (без пијалоци)
– СПА центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата +31°С и +35°С,
– Џакузи, сауна, парна бања, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес, релакс соба..;
– Користење на комбиниран спортски терен (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
– Безжичен интернет низ хотелот (WiFi)
– Сеф за лаптоп во секоја соба;
– Креветче за бебе во собата и столици за бебе во ресторанот;
– Незаштитен паркинг со видео надзор;
– Туристичка такса и ДДВ
– Трансфери од хотел до ски лифтот и обратно во одредени термини (важи за ски сезона)

Во цената НЕ Е вклучено:
– Патничко осигурување
– Ппревоз
– Пијалоци за време на оброците
– Неспомнати услуги

ВАЖНИ НАПОМЕНИ, ИНФОРМАЦИИ !!!!!!!!!!
Деца до 4 години на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 години на редовно легло ја плаќаат цената за возрасни.
За деца до 12 години не следува бањарка.
Дополнителното легло е тросед или фотеља на развлекување.
Трет возрасен, сместување на дополнително легло
Превземање на соба е по 14:00 часот, напуштање на собата до 12:00 часот.
Порано сместување, ако има слободни соби, цена за то сместување од 08-14ч 50% од цената
Пред 08;00 часот цена за то сместување 100% (цена на ден).
Подоцна ослободување на собата од 12-18ч.  50% од цената за една ноќ.
По 18;00ч се наплаќа 100% како за цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.
За гарантирана резервација е потребно 100% уплата 10 дена пред датата на пристигање!

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

АПАРТМАНИ ЛУКС
Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

СТУДИО
Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

АПАРТМАНИ СТАНДАРД
Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ДВОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.